Přírodní zemina

Dlouho jsem uvažoval nad tím, jaká půda je pro rýmovník nejvhodnější. Na vlnách internetu jsem surfoval různými pěstitelskými weby, eshopy, a a v obchodech se ptal na zkušenosti ostatních. Na první pohled by se mohlo zdát, že když je rýmovník nenáročná rostlinka, je v podstatě jedno, do jaké zeminy přijde. A v podstatě to je pravda. Je to úplně jedno, protože v každé hlíně bude růst. Až tak je nenáročná.

Pak přichází jedno velké ALE. Rýmovník je sice nenáročná rostlinka, nicméně pokud má být opravdu pěkná na pohled, krásně zelená a aromatická, je už potřeba volit pečlivěji. Na internetu jsem našel spoustu tipů, jak a co pěstovat a přemýšlel jsem i nad nějakými výživami. Je sice pravda, že člověk sežene substrát v podstatě na cokoliv v jakémkoliv zahradnictví, ale mě napadlo zkusit použít přírodní zeminu z našich Krušných hor. Nedaleko od naší chaty je les, kde se nachází rozsáhlé lány rašelinišť a napadlo mě použít právě ji jako hlavní zeminu pro pěstování. A ze zkušenosti musím říct, že to byl skvělý nápad!

Nevýhodou je bohužel to, že při nabírání je rašelina až příliš vodnatá, takže je potřeba ji nejdřív důkladně přecedit, nechat několik dnů trochu vysušit a pak teprve použít. V opačném případě by rýmovník mohl začít uhnívat a navíc tato rašelina trochu zapáchá, takže při případném pěstování v bytě by to nebylo nic příjemného.

Ve výsledku po několika měsících testování jsem došel k závěru, že nejideálnější je kombinace právě této přírodní rašeliny s obyčejným substrátem. Každý substrát má v sobě svoji výživu, ale přidáním právě této rašeliny jsou lístky skutečně veliké, zelené a opravdu hodně aromatické.